Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Arge ve Üretim

Anasayfa » Arge ve Üretim
Ar-Ge Çalışmaları

Atermit lifli çimento asbestli ve asbestsiz levhalarEPS dolgulu sandviç panel,İzotermit gibi ürünlerini kendi ar-ge çalışmaları ile geliştirmiş ve Türkiye pazarına ilk kez sunmuştur. Bunun dışında her zaman daha iyiyi daha ekonomik bir şekilde üretmek için halihazırdaki ürünlerini güvenlik şeriti, alın kaplama detayı gibi patentli faydalı model tasarımlarıyla iyileştirmiştir. 

Akademi – Özel Sektör İşbirliği

Akademi – Özel Sektör işbirliğini her zaman destekleyen Atermit, İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte yapılan lifli çimento konusundaki araştırmalarını 2006’da Sao Paolo, Brezilya’daki ve 2008 Madrid, İspanya’daki IIBCC (International Inorganic Bonded Composite Conference, Uluslararası İnorganik Bağlı Kompositler Konferansı)toplantılarında sunmuş ve bu sunumları sektörel bilim dergilerde makale olarak yayınlatmıştır.  1996 yılında Çukurova Üniversitesi ile birlikte Türkiye’deki ilk projeli EPS asmolen uygulaması geliştirilmiş ve Çukurova Üniversitesi Mimarlık Fakültesi inşaatında başarıyla kullanılmıştır. 

Atermit Arge ve Üretim

EPS bardak makinalarında ve tek kat metal çatı kaplama malzemeleri üreten makinalarda yapılan iyileştirmeler TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir. 

Her yıl düzenli olarak Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde mimarlık ve mühendislik öğrencilerine çatı ve cephe kaplama ürünleri hakkında eğitimler verilmektedir.  Şimdiye kadar eğitim verilen eğitim kurumları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Arel Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve İstanbul Zincirlikuyu İnşaat Teknik ve Meslek Lisesi yer almıştır. 

Yalın Üretim

Atermit tesislerinde Toyota firmasi ile çalışmalar sonrasında geliştirilen “yalın üretim” prensipleri uygulanmaktadır. 

Kai-Zen, Japonca’da sürekli iyileştirme anlamına gelir. İş hayatının her alanında geçerli olabilecek sürekli ve küçük gelişmeleri ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Kaizen’in sunduğu öneriler üretim, iş sağlığı ve güvenliği, kalite ve ergonomi gibi alanlarda uygulanabilir. Elbette bunlarla sınırlı değildir.  Atermit fabrikalarında beyaz ve mavi yakalı personelden gelen tüm öneriler Kaizen kurulunda değerlendirilmektedir.  Uygun bulunan öneriler belirlenen zaman diliminde gerçekleştirilme ve öneri veren kişiler Kaizen’e uygun bir sisteme göre ödüllendirilmektedir.

Kaizen toplantıları her ay yapılmaktadır. Her fabrikada her üç ayda bir ödüller dağıtılmaktadır.  
5S, insanların hem profesyonel hem de özel hayatlarında başarıya ve mutluluğa ulaşmasına yardımcı olan bir felsefedir. Atermit’te 5S’nin temel ilkeleri, personelimizin verimini arttırmak ve hata oranını en aza indirmek için uygulanmaktadır. Aşağıda 5S’yi oluşturan kavramlar yer almaktadır.

Seiri: Sınıflandırma (ayıklama)
Seiton: Düzenleme (yerleştirme)
Seiso: Temizlik
Seiketsu: Standardizasyon
Shitsuke: Disiplin (kuralların takibi ve sürekliliğin sağlanması)

5S ile,
1.    Kaza ve yaralanmalar ortadan kalkar.
2.    Temiz ve düzenli bir işyerinde daha verimli çalışma imkanı yaratılır.
3.    Zaman kayıplarına son verilir.
4.    Sorunlar daha erken belirlenir ve hata oranı azalır.
5.    Makine arızaları azalır, teknik performans artar.
6.    Bütün alanların verimli kullanımı sağlanır.

Bütün teknik personel yalın üretim prensiplerine göre eğitilmekte ve alınan sonuçlar diğer fabrikalarla paylaşılmaktadır. 

Atermit, yenilikçi arge ve üretim çalışmaları sayesinde üretim süreçlerini sürekli iyileştiriyor. Kaliteli hammaddeler kullanarak ürettiği ürünler ile müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor.